İçeriğe geç

İnsanlığın Geleceği (Elon Musk)

– 3 dakikalık okuma –

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, SXSW 2018‘de insanlığın geleceği ile ilgili (yine) çok önemli açıklamalar yaptı.

SXSW her yıl Austin, Teksas‘da düzenlenen, yaratıcılık, teknoloji, müzik ve film endüstrilerini bir araya getiren interaktif bir festival. Festival hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Meraklıları için; Elon Musk‘ın Jonathon Nolan‘la gerçekleştirdiği bu oturumun (1 saat 12 dakika) tamamını aşağıdan da izleyebilirsiniz.

Elon Musk‘ın SXSW 2018‘deki soru-cevap oturumunda 2 çarpıcı konu vardı. Bu başlıkları aşağıda özetlemeye çalıştım.

1- World War III (3. Dünya Savaşı)

Bu Elon Musk‘ın 3. Dünya Savaşı‘ndan ilk bahsedişi değil. Bu konu üzerine fazlaca kafa yorduğunu daha önceki konuşmalarından da anlıyoruz. Elon Musk‘a göre insan ırkının, olası bir 3. Dünya Savaşı‘ndan sağ çıkabilmesinin yollarının başında Mars‘ta kurulacak bir koloni geliyor. Zaten SpaceX‘in de (ve hatta Tesla) en büyük varoluş amaçlarından biri bu. Musk‘ın kelimeleriyle insanlık, bu “karanlık çağları” ancak bu şekilde atlatabilir.

2- AI vs. Nukes (Yapay Zeka ve Nükleer Bombalar)

Musk, her zaman regülasyonlardan yana olmadığını söylese de yapay zeka alanında mutlaka regülasyonların olması gerektiğini söylüyor. Elon Musk‘ın yapay zekanın nükleer bombalardan daha tehlikeli olabileceğini 2014’ten beri açıkça dile getirdiğini biliyoruz. Hatta bu konuda Google’ın kurucuları ile bu konuda net bir fikir ayrılığında olduklarını daha önce de belirtmişti. Musk, defalarca kez filmlere de konu olan (Terminator, Matrix vb.) yapay zekanın dünyayı ele geçirme fikrine bilim kurgudan çok potansiyel tehdit olarak bakıyor. Ve şunları ekliyor: “Yapay zeka ile uğraşan uzmanların en büyük sorunu, olduklarından daha zeki olduklarını sanmaları. Makinelerin onlardan daha zeki olabilecekleri gerçeğini kabul edemiyorlar.” Bu nedenle Elon Musk, kar amacı gütmeyen Open AI adlı yapay zeka şirketini kurmuştu. Şirketin amacı yapay zeka ile ilgili öğrenimlerin eş zamanlı tüm dünya ile paylaşılması.

Gidelim Buralardan…

Elon Musk‘a göre insan ırkının hayatta kalması için tek yol, Dünya’dan tamamen ayrılmak.

Birçoğumuz şehir hayatının kargaşası ve stresinden uzaklaşmak için bir sahil kasabasına yerleşmenin hayalini kurarken, birileri ise insan ırkını kurtarmak ve Mars’ta bir koloni kurmak için var gücüyle çalışıyor. Belki de düşünce tarzımızı biraz da olsa değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Fikirlerinizi benimle yorum olarak veya sosyal medya hesaplarım (linkler ana sayfada) üzerinden paylaşabilirsiniz. Bu şekilde hem karşılıklı fayda sağlama fırsatı bulur, hem de diğer yazıların rotasını birlikte belirlemiş oluruz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

3 Yorum

 1. Kaan

  Emeğine sağlık.

 2. Atifet

  Zevkle okudum yazılarının devamını sabırsızlıkla bekliyorum harika olmuş

 3. hakanetwork,

  Do you not wish you could be Instagram cool?

  Have you ever wondered how to be an Instagram Influencer?

  I want you to imagine that it’s Friday and you’ve just woken up from a sound sleep.

  Roll over, check the cell.

  Opening up Instagram.

  Hmmm, you think, Over 800 likes on a single picture.

  Heading to the kitchen, you put the kettle on for some tea and check your Instagram while you wait.

  Bam! Another 49 likes.

  Buzz—a message pops into your inbox from a follower. They’re asking you for advice on how you manage your food, and are congratulating you on your third month of hitting the gym.

  The kettle blows and you pour your tea. When you flip out your phone, there is another message–this time from a young girl–thanking you for posting. She follows you religiously and you are an inspiration.

  As you begin to write back, your cell buzzes again.

  Hmmm, ANOTHER message. You close your cell and throw it in the bag. Time for the gym.
  Let’s stop the simulation there. People have a hard time achieving what they want in life. People can hardly force themselves to eat a good breakfast.

  I’m going to show you how to take control of your Instagram.

  Now, what if you increased your engagement by 100%, or 1000%?

  It’s not complicated to do, although almost no one does. Just check out our website. There, you will learn how to garner Instagram likes and followers like mad…without even trying.

  In just minutes after posting, you have your images piled with likes.

  The “Top Post” section, all of a sudden, doesn’t seem that far away.

  Sound too good for reality? Here’s what you have got to do to get a taste:
  1. Click https://tomm.surf
  2. Put in your Instagram username.
  3. The 3 pictures you uploaded last will get 10 – 15 likes. Just like that.

  Being a regular staple on that page will accelerate your growth 10x, easy. But if you want the fame, you’ve got to reach for it. Are you ready?

  See you soon.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir