İçeriğe geç

İnternet Fenomenleri ve Marka İletişimi (Bölüm 2)

– 5 dakikalık okuma ve 17 dakikalık video izleme –

Geçen haftaki yazımda fenomen kavramının ne olduğunu, influencer‘ların ilk olarak ne zaman ortaya çıktıklarını, hangi mecraların önemli olduğunu ve son olarak da nasıl fenomen olunabileceğini incelemiştik. Eğer okumayanlar varsa, 1. Bölüm için buraya tıklayabilirsiniz.

Evladım Youtuber mı Olacaksın?

140journos‘un Youtuber‘lar özelinde yaptığı aşağıdaki mini belgesel ile 2. Bölüm‘e süper bir başlangıç yapalım. Tavsiyem uzun demeyin, izleyin.

Yukarıdaki video önemli çünkü;

  1. İnsanların hangi videoları neden izledikleri konusunda az veya çok fikir verecektir.
  2. Fenomenlerin gözünden bunun nasıl bir iş olduğunu yakından anlamak çok değerli ve kritik.
  3. Bu dünyanın dinamiklerini yakından bilmezseniz 2019’da markanızı yönetemezsiniz.

Türkiye Influencer Marketing Araştırması 2018

Influencer marketing önemli demekle olmuyor tabi, yapılan işbirliklerinin algı ve satış anlamında bir etkisi var mı bunu da bilmek gerekiyor. Bunu anlamanın en doğru yöntemlerinden biri yapılan araştırmaları incelemek.

Like Public & Big Cat Research işbirliği ile yapılan Türkiye Influencer Marketing 2018 Araştırması

Like Public & Big Cat Research işbirliği ile yapılan ve 1.120 katılımcının yer aldığı araştırma sonuçlarına göre 2018’de Türkiye’deki insanların; %51’i bir Instagram Influencer’ının önerisiyle, %26’sı ise bir Youtuber’ın önerisiyle ürün satın almış. Şunu belirtmeliyim ki, katılımcıların yaklaşık %81’i 13-27 yaş arasında.

Araştırmanın bir başka önemli çıktısı ise; Z jenerasyonunun %70’inden fazlası marka-influencer işbirliklerini ilgi çekici ve güvenilir buluyor.

Araştırmanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz: http://bigcatresearch.com/report/TurkiyeInfluencerArastirmasi-2018.pdf

Hangi Influencer’larla Çalışmalı?

Yüksek takipçiye sahip fenomenler, doğal olarak daha çok ilgi görüyorlar. Yüksek takipçili bir influencer‘la yapılacak işbirliğinin daha büyük bir kitleye ulaşacağı algısını yaratıyor. Ama maalesef bu her zaman geçerli değil.

Influencer iletişimi yapmaya karar veren, veya halihazırdaki işbirliklerini bir adım öteye taşımak isteyen markaların almaları gereken belli başlı stratejik kararlar ve izlemeleri gereken belirli yollar var. 5 maddede bu yolların üzerinden geçelim;

1- Verilecek Mesajın Netleştirilmesi: Her şeyden önce markanın vermek istediği mesajı netleştirmesi gerekli. Bu bir imaj kampanyası da olabilir, satış kampanyası da, yeni bir ürün lansmanı da. En önemli başlangıç noktası tek ve net bir mesajın marka tarafından belirlenmesi. Bazen çok iyi kurgulanmış fenomen işbirliklerinde bile, markanın birden fazla mesaj vermek istemesinden dolayı kampanyanın başarısız olduğu görüyoruz.

2- Kullanılacak Araçların (Tool) Belirlenmesi: Artık influencer‘ların sahte takipçiye veya beğeniye sahip olup olmadıklarını gösteren araçlar mevcut. İnternette ufak bir araştırma yapıp bedava veya ücretli araçlar bulabilirsiniz. Bu araçlarla birlikte düzenli bir online takip (monitoring) tool‘u kullanmak da faydalı olacaktır. Türkiye’de gerçekten bu işi çok iyi yapan ajanslar ve araçlar mevcut. Yapılan işbirliğinin etkilerini görebilmek ve sayısal sonuçlara dökebilmek açısından çok önemli.

3- Hedeflerin Belirlenmesi: Farkındaysanız hala influencer seçimini konuşmadık.. Öncesindeki bu planlamaları doğru yapmazsak kampanya yüksek ihtimalle başarısız olacaktır. Bu kampanya ile neyi hedeflediğimizi çok net ortaya koymalıyız. Bütçe zaten genellikle en baştan bellidir. Erişim mi, etkileşim mi, pozitif social buzz mı, hangi parametre bizim için önemliyse bunları en baştan netleştirip, tüm planlamaları buna göre yapmak gerekir.

4- Kategori ve Influencer’ların Seçimi: Mesaj belli. Bütçe belli. Hedefler belli. Artık kiminle işbirliği yapabileceğimizi seçebiliriz. Vermek istediğimiz mesaj doğrultusunda; öncelikle kategoriye karar vermek işimizi her zaman kolaylaştıracaktır. Lifestyle, moda, yemek, seyehat, teknoloji vb. kategorilerden markamıza ve yapacağımız iletişime en uygun kategorileri seçtikten sonra, elimizdeki tool’ların da yardımıyla doğru influencer‘ları seçmeliyiz.

Şu influencer‘ın 2 milyon takipçisi var, çalışmalıyız diyenlere kulak asmayın. O influencer‘ın takipçilerinin %70’i, oynadığı Türk dizisinin Orta Doğu veya Güney Amerika’ya satılmasından ötürü Türkiye’den olmayabilir 🙂 Araçları mutlaka kullanın.

5- Mecra Seçimi ve İçerik Türlerinin Oluşturulması: Marka ve influencer‘ın tabir-i caizse kanlarının uyuşması çok önemli. 1 paylaşım için yapılan işbirlikleri genelde hem daha samimiyetsiz, hem de etkisi daha düşük iletişimler olarak kalıyor. Uzun soluklu ve influencer‘ın hayatının içerisinde sırıtmayacak bir marka entegrasyonu olması çok önemli. Bir yemek fenomeniyle makyaj malzemesi iletişimi yaparken çok dikkat etmek gerekir.

Dünya Nereye Gidiyor?

Şunu çok net ortaya koymak gerekiyor ki; influencer olarak adlandırdılan kişiler, insanlığın var olduğu ilk yıllardan beri var. İlk kabilelerde bu insanlar genelde köyün yaşlıları olurdu. Genç kabile üyelerinden daha uzun süre yaşamış oldukları için daha fazla zorlukla mücadele etmiş olurlardı. Dolayısıyla daha fazla tecrübeye sahiplerdi. Söyledikleri ve yönlendirmeleri, kabilede saygı görür ve uygulanırdı.

Toplumlar genişleyip iletişim araçları güçlenmeye başladıkça; devlet adamları, generaller, kaşifler, mucitler, din adamları dönemin yeni influencer‘ları oldular ve çok daha geniş kitlelere hitap etmeye başladılar. İşte tam burası bir kırılma noktası oldu, influencer‘lar ikiye ayrıldı;

  1. Micro-influencer’lar: Kabile, aile, sülale gibi daha küçük yapıların içerisinde sözleri dinlenilen etkili insanlar
  2. Macro-influencer’lar: Devlet, din, ideoloji gibi büyük kavramların liderliğini yapan ve daha geniş kitleleri etkileyebilen insanlar

Sonrasında ise film yıldızları, oyuncular, sporcular, magazin yüzleri derken sosyal medya ile birlikte internet fenomenleri ortaya çıktı.

Dolayısıyla influencer‘lar her zaman var olacak. Tarihsel gelişime baktığımızda belli ki önemli bir rolleri var. İster öngörü deyin, isterse hayal; dünyanın en büyük influencer‘ının bir Yapay Zeka olmasına ramak kalmış olabilir. Bunun benim gibi sizleri de heyecanlandırması ümidiyle…

Sabrınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Her türlü sorunuz için bana sosyal medya hesaplarım üzerinden veya aşağıya yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir