İçeriğe geç

Ridley Scott’un THY Reklamı ve Super Bowl 2019

– 5 dakikalık okuma ve 15 dakikalık video –

Ridley Scott’un Yönetmenliğini Üstlendiği THY’nin Super Bowl 2019 Reklamı

Öncelikle bilmeyenler veya kulaktan dolma bilgiye sahip olanlar için Super Bowl‘un ne olduğunun üzerinden geçelim hızlıca.

Super Bowl, ABD’deki Amerikan Futbolu Şampiyonluk Maçı’na verilen isim. Bu yıl New England Patriots ve Los Angeles Rams arasında oynanan 51. Super Bowl‘un galibi New England Patriots oldu. Ama biz kimin kazandığı ile hiç ama hiç ilgilenmeyeceğiz. Super Bowl‘un markalar için çok ayrı bir anlam ve önemi var.

Bir markanın, Super Bowl’da bir reklamını yayınlatmak için ortalama olarak verdiği bütçe yaklaşık 5 Milyon Dolar! Evet, 30 saniyelik bir reklamın yayınlanması için gereken bütçe 5 ile 5,4 milyon dolar arasında değişiyor. Bunun karşılığında işe aşağıda görebileceğiniz gibi bu yıl, ABD’de 98,2 milyon kişi bu şampiyonluk maçını izledi. Aşağıdaki grafiğin detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Statista’nın yayınladığı verilere göre yıllar içerisinde Super Bowl izleyici sayısı

Bir reklamcının en büyük hayallerinden biri, reklamının Super Bowl‘da gösterilmesi desek çok da yanılmış olmayız sanırım. Markalar, her yıl Super Bowl‘daki en etkileyici ve konuşulan reklamı yapabilmek için yarışırlar. İletişimsel anlamda bize çok malzeme çıkar. O yüzden kişisel olarak benim için yılın en favori zamanlarından biri 😉

Bu yılki tüm Super Bowl reklamlarını tabi ki izledim 🙂 Bu reklamlar arasından size ilk 1o’umu sebepleriyle paylaşacağım. Ama öncesinde sizlere THY ve Ridley Scott işbirliğinden bahsetmek istiyorum.

THY ve Ridley Scott İşbirliği

Kim bu Ridley Scott diyenler için; Sir Ridley Scott, sinema tarihinin en önemli ve ünlü yönetmen ve yapımcılarından biridir. Prometheus, The Martian, Kingdom of Heaven, Gladiator, Alien gibi çok önemli filmlerin yönetmenliği yapan Ridley Scott, uzun bir aradan sonra reklam sektörüne geri döndü ve THY için “The Journey” adlı reklam filmini yönetti.

Detaylara geçmeden önce 6 dakikalık kısa filmi izleyelim;

https://www.youtube.com/watch?v=C5CbPzfzhnw
Ridley Scott, The Journey (THY)

Filmi izleyince tahmin edebileceğiniz gibi ana amaçlardan biri THY‘nin 85’i yılını kutlamak, bir diğeri de İstanbul’da açılan yeni havaalanının tanıtımını yapmak. Şimdi 3 adımda bu reklam filmi üzerinden kısaca marka iletişim analizini yapalım;

1- Ridley Scott çok iyi isim!

Ridley Scott gibi efsane bir yönetmenle işbirliği yapmak öncelikle çok önemli bir vizyonu gözler önüne seriyor. Bu sebeple THY marka, iletişim ve yönetim ekiplerini tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum.

Ünlü Yönetmen Ridley Scott’un, THY “The Journey” setinden bir kare

2- “The Journey” görsel ve kurgu olarak gayet başarılı.

Ridley Scott, yönetmenlik becerilerini konuşturup, İstanbul’dan çok güzel kareleri filme ustalıkla entegre etmiş. Senaryo tabi ki her zaman daha iyi olabilir, ama film derdini anlatabiliyor dersek çok da yanlış bir şey söylemiş olmayız sanırım.

3- Keşke Super Bowl versiyonu daha anlaşılır olsaydı…

Tahmin edeceğiniz üzere Super Bowl‘da, bu uzun filmin sadece 30 saniyesi yayınlandı. Maalesef o kopyanın bu uzun versiyon için merak yaratıp insanları özellikle Youtube’a yönlendirme olasılığı biraz düşük. 30 saniyelik Super Bowl kopyasını şu linkten ileyebilirsiniz: https://www.ispot.tv/ad/IS1B/turkish-airlines-super-bowl-2019-teaser-the-journey-ii

Sonuç olarak; THY‘nin güzel bir işbirliğine imza atmış. Keşke Super Bowl reklamının kurgusuna daha fazla özen gösterebilselerdi. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi bu vizyona sahip bir markanın Türkiye‘den çıkmış olması gerçekten gurur verici.

Super Bowl 2019 – Top 10

Evet, gelelim en başta bahsettiğim bu yılın bence en iyi 12 reklam filmine. Aşağıda birer cümleyle bence neden iyi olduğundan bahsetmeye çalışacağım. Lütfen düşüncelerinizi benimle paylaşın.

En İyi 10. Reklam: Pepsi – More Than Ok

Doğru içgörü üzerine yapılan bir iletişim. Doğru veya yanlış bir iletişim olduğu konusu için ayrı bir yazı gerekli.

En İyi 9. Reklam: Kia – Give It Everything

Hayatta hiç göz önünde olmayan kişilere onları anladığınızı söylemek, özellikle bu dönemde çok doğru bir iletişim yolu.

En İyi 8. Reklam: Google – Job Search For Veterans

Tüm dünyada milliyetçilik artan bir trend, Google için doğru seçim.

https://youtu.be/fJopp9RlPJc

En İyi 7. Reklam: Burger King – Eat Like Andy

Filmdeki kişi gerçekten Andy Warhol desem? 🙂 Sahne, 1982’deki bir filmden alıntı.

En İyi 6. Reklam: A Coke is a Coke

Coca-Cola marka özüne dönmüş ve herkes için bir Coca-Cola vardır diyor.

En İyi 5. Reklam: Turkish Airlines – The Journey

Çok iyi sahneler, çok iyi yönetmen, kendini izletiyor.

https://youtu.be/C5CbPzfzhnw

En İyi 4. Reklam: Budweiser – Wind Never Felt Better

Temiz enerjiye geçiş, ancak bu kadar güzel bir şekilde anlatılabilirdi.

En İyi 3. Reklam: Microsoft – We All Win

Mircosoft, sosyal sorumluluk ve ürünü iyi birleştirip, iletişimine taşımış.

https://youtu.be/_YISTzpLXCY

En İyi 2. Reklam: Washington Post – Democracy Dies in Darkness

Özgürlük ihtiyacı her zaman olacak, Washington Post doğru zamanda doğru iletişimi yapmış.

En İyi Reklam: Bud Light – Game of Thrones

Game of Thrones dünyanın hakkında en çok konuşulan dizisi, Super Bowl, ABD’nin hakkında en çok konuşulan spor etkinliği. Mükemmel birleşim!

Sabrınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Her türlü sorunuz için bana sosyal medya hesaplarım üzerinden veya aşağıya yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir