İçeriğe geç

Şu “Yumurta” Kadar Olamadık!

– 5 dakikalık okuma –

“Yumurta” – World Record Egg

Instagram‘ın şimdiye dek en çok beğeni alan paylaşımı olan “Yumurta”nın neden bu kadar “like” aldığını iletişim perspektifi ve sosyal medya dinamikleri üzerinden inceledim, faydalı olması ümidiyle. Buyurun analize…

Bu paylaşımı ilk gören birçok kişinin aklına muhtemelen şunlara benzer düşünceler geldi;

  • “E bildiğin normal yumurta bu, neden bu kadar beğeni almış?”
  • “Milletin işi gücü yok, gidip de şu yumurtayı mı beğenmişler, bu insanları cidden anlamıyorum.”
  • “Bir yumurta kadar olamadık be. Bir bize bak, bir de şu yumurtaya…”

Cümleler belki tanıdık geldi, belki de hiç düşünmeden siz de bastınız like’a. Hiç fark etmez, bu yazıyı okumaya başladıysanız bu işin perde arkasını merak ediyorsunuz demektir. Yaklaşık 4 dakika sonra kafanızdaki birçok soru işaretini açıklığa kavuşturmuş olacağınızı umuyorum.

Yumurta Ne Zaman Paylaşıldı, Süreç Nasıl İlerledi?

1- Öncelikle; Yumurta paylaşımına kadar Instagram’da en çok beğeni alan paylaşımın sahibi, 18 milyon beğeni ile ünlü model Kylie Jenner‘dı.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

stormi webster 👼🏽

Kylie (@kyliejenner)’in paylaştığı bir gönderi ()

2- Instagram‘da 4 Ocak 2019‘da paylaşılan ve hiçbir özelliği olmayan yumurta fotoğrafı, sosyal medya ve tüm internette büyük yankı uyandırdı. Çünkü fotoğrafı paylaşan hesabın amacı, paylaşımında da yazdığı gibi Kylie Jenner‘ı geçmekti. Ve çok kısa bir süre içerisinde bu amacına ulaştı. Ben bu yazıyı yazarken, “Yumurta” fotoğrafının aldığı beğeni sayısı 50 Milyon olmak üzereydi. Hesabın takipçi sayısı ise çoktan 8 Milyonu geçmişti.

3- Kylie Jenner, rekoru “Yumurta”ya kaptırınca tepkisini aşağıdaki paylaşımla gösterdi 😉

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Take that little egg

Kylie (@kyliejenner)’in paylaştığı bir gönderi ()

4- Sonrasında ise tabir-i caizse sosyal medyada 7’den 70’e herkes bu içerikle ilgili konuşmaya ve paylaşım yapmaya başladı. Aşağıda öne çıkan bazı içerikleri görebilirsiniz.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

What’s your best egg pun? #egggang #liketheegg #magic

Zach King (@zachking)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu gönderiyi Instagram’da gör

eggPhone. #liketheegg #eggsoldiers #egggang

Iskander Utebayev (@bat.not.bad)’in paylaştığı bir gönderi ()

5- Hatta hesabın sahipleri bu ilgiyi görünce The Egg ve Egg Gang tshirt’leri bile satmaya başladılar. Birkaç örnek;

“I liked the egg” T-shirt: https://everpress.com/egg-black

“Egg Gang” Hoodie: https://everpress.com/egg-gang-hood

“Yolk Life” T-shirt: https://everpress.com/yolk-life

Bu İlk Değil.

Tüm süreci özetlediğimize göre şimdi gelelim asıl detaylara.

Öncelikle bu, sosyal medyada ilk defa yaşan bir olay değil.

2010‘da “Bu Soğan Halkası Justin Bieber’dan fazla hayrana sahip olabilir mi?” adlı bir Facebook sayfası, Justin Bieber’ın hayran sayısını geçmişti. Hem de sadece 1 haftada!

Bu Soğan Haklası Justin Bieber’dan fazla hayrana sahip olabilir mi?

Yıllar içerisinde Justin Bieber’a benzer birçok farklı örnekle karşılaştık. Hatırlayanları yorumlara beklerim 😉

5 Maddede Analiz

1- Motivasyon: Buradaki ana motivasyon, meydan okumanın çekiciliği. Tüm filmlerde olduğu gibi, bir kahramanın ortaya çıkabilmesi için bir düşmana ihtiyaç vardır. Buradaki mantık tamamen aynı. En azından bir kesim tarafından sevilmeyen bir karşı taraf yaratıp tepki gösterilebilecek bir ortam yaratılıyor.

2- Aksiyon: Motivasyonun ardından en önemli bileşen aksiyon. Aksiyonun kolay olması çok kritik. Sadece 1 tıkla taraf olabilmek büyük bir lüks. İlk maddede bahsettiğim gibi asıl beceri, bu ortamı yaratabilmek.

3- Haters: İngilizce’de hater olarak geçen gruplar, özellikle ünlü isimlerin açıklarını aramayı çok seviyorlar. Bunun gibi fırsatını buldukları zaman ise kolayca itici güç oluyorlar. Bu kitle kurguyu benimsemezse, yayılımın başlaması pek mümkün değil. (Hater‘ı Türkçe’ye çevirmek çok kolay değil. Hater‘ları, karşı çıktıkları olay veya kişiden her ne koşulda olursa olsun nefret eden kişiler olarak adlandırabiliriz.)

4- Yayılım: Öncelikle hater’lar yaymaya başlar. Bunun pazarlamadaki karşılığı early adopter’lardır. İlk önce onlar gelirler. Daha sonra nispeten sosyal medyayı takip etmeye çalışan daha büyük kitle sayesinde paylaşımların ve etkinin arttığını görürüz. En son ise, normalde sosyal medyada ne olduğunu çok yakından takip etmeyen kitle, olay (fenomen) büyüyüp her yerde görülmeye başladığında mecburen görür ve en büyük konuşulmayı yaratırlar.

5- Deneme-Yanılma: Dünyada bu kadar fazla tepki gören (hem pozitif hem negatif) bir olayı kurgulayabilmek için çok farklı yöntemler deneyip başarısız olmanız gerekiyor. Bu aslında girişimcilik gibi, belki 20 kere denemeniz gerekiyor o 1 başarıyı yakalayabilmeniz için. Birçok bilinen iletişim methodu, burada geçersiz kalacaktır. İşte tam da bu yüzden sürekli denemek çok önemli.

Fenomen Denen Şey…

“Fenomen” kelimesini bir süredir İnternet Ünlüleri için kullanıyoruz. Ama asıl kullanmamız gereken yer tam da burası. Çıkıp da sadece 2 haftada dünyanın en önemli sosyal iletişim ağlarından birini domine etmek, iletişim anlamında olsa olsa bir fenomendir.

Fenomen Yumurta, iletişim alanındaki ne ilk, ne de son fenomen.

Bu arada; Fenomen Yumurta‘dan önümüzdeki günlerde de bahsetmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Çünkü 2. paylaşımlarını yaptılar. Çatırdayan yumurta…

Sabrınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Her türlü sorunuz için bana sosyal medya hesaplarım üzerinden veya aşağıya yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir